Як Українці, можуть просити про міжнародний захист в Польщі?
Страх за життя і безпеку спонукає людей покинути країну. Громадяни України, які бажають покинути територію країни і не мають документів для в’їзду в Польщу, можуть попросити міжнародного захисту в Польщі і подати заявку на статус біженця.
Що для цього потрібно робити:
- Коли Ви прибудете на польський кордон, повідомити польським прикордонникам «potrzebuje ochrona międzynarodowa» або «uchodźca».
- Співробітники прикордонної служби проведуть з Вами коротку бесіду (надати особисті дані, запитують, зокрема, про причини виїзду з країни походження, описати, де і з ким проживав в країні походження, хто з сім’ї залишився на батьківщині, а хто перебуває може в Польщі або іншій країні ЄС), візьмуть відбитки пальців. Іноземець повинен грунтовно, максимально ретельно, дати якомога більше фактів, подробиць, описати свої страхи, пояснити, чому він потребує захисту.
- Вам треба буде заповнити заяву про надання міжнародного захисту (wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej). Зібрану інформацію передають у вигляді заповненої форми начальнику управління у справах іноземців. Розмова повинна проходити мовою, зрозумілою іноземцю, і саме прикордонники зобов’язані надати йому допомогу перекладача.
- Після подачі заяви про надання міжнародного захисту іноземець направляється в приймальний центр (табір для біженців), підвідомчий управлінню у справах іноземців або підписує відмову від перебування в таборі і може його покинути. У приймальних пунктах іноземець проходить медичний огляд, може подати заяву на соціальну допомогу на час процедури та дочекатися направлення до центру проживання.
В центрі проживання надається, серед інших: проживання, харчування, одноразова грошова допомога або ваучери на придбання одягу та взуття, вивчення польської мови та основні матеріали, необхідні для вивчення цієї мови.
Важливо відзначити, що:
- іноземець, який претендує на міжнародний захист, знаходиться на території Республіки Польща на законних підставах;
- він не може перетнути польський кордон і поїхати, наприклад, до Німеччини до закінчення розгляду;
- якщо у іноземця є дійсний проїзний документ (паспорт), він повинен здати його на зберігання керівнику управління у справах іноземців;
- кожному іноземцю, який подає заяву про надання міжнародного захисту видається спеціальний документ-TZTC (тимчасове посвідчення особи іноземця), що підтверджує особу і дає право такій особі для перебування в Польщі до закінчення розгляду про надання міжнародного захисту з остаточним рішенням;
- якщо іноземець вирішить не проживати у приймальному центрі, він може звернутися до керівника управління у справах іноземців щодо отримання коштів на самостійне проживання за межами центру. Ці переваги невисокі;
- згідно із законодавством, процедура надання міжнародного захисту має тривати до 6 місяців. Іноземець не може працювати протягом перших 6 місяців своєї процедури. Тільки якщо процедура продовжена і триває більше півроку, і якщо це не з вини іноземця, він отримує право на роботу;
- для отримання міжнародного захисту та в’їзду до Польщі — Вам не потрібен закордонний паспорт.
Тому щоб отримати статус біженця добре подумайте. Якщо Ви отримаєте статус біженця, Ви не зможете офіційно працювати в найближчих 6 місяців.
Щоб не бути без роботи в чужій країні при наявності біометричного паспорту, в’їжджайте до Польщі в рамках безвізвого руху. Таке розв’язання дозволить Вам легально працевлаштуватись на роботу.
Особи, які перетинають кордон Республіки з Україною у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави, звільняються від обов’язку карантину — заявив увечері 24 лютого 2022 р. в Twitter глава MZ Адам Недзельський.
Заява про надання міжнародного захисту (wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej)
Добавить комментарий