Після того, як Литва заблокувала російський транзит до Калінінграда, Росія оголосила, що візьме на себе наслідки. Чи можуть це також стосуватися Польщі? Шведський експерт Стефан Хедлунд  перераховує можливі сценарії та аналізує стратегії лідерів НАТО.    Що загрожує Польщі після блокади Калінінграда? Експерт перераховує сценарії

Російські окупанти на навчаннях у Калінінграді

Військові планувальники НАТО вже давно стурбовані стратегічним російським ексклавом Калінінградської області, що прилягає до Польщі та Литви. Столиця області – Калінінград, колишній Крулевець, де проживає менше півмільйона людей, була ключовим елементом у забезпеченні безпеки регіону Балтійського моря. У роки, що передували війні в Україні, зусилля Росії збільшити свою військову присутність у регіоні викликали занепокоєння на Заході.

Посилення позицій Калінінградської області полягало у введенні туди балістичних ракет «Іскандер», які можуть нести ядерні боєголовки в поєднанні з найсучаснішими російськими системами протиповітряної оборони С-400 і береговою обороною «Бастіон». Тим часом сухопутні війська були посилені новими підрозділами, зокрема танками та артилерією. У свою чергу Балтійський флот, що дислокується в Балтійську – найзахіднішому місті Росії, отримав додаткові кораблі, а його бойову техніку модернізували.

Оскільки «спеціальна військова операція» Росії в Україні продовжує виявляти катастрофічні недоліки армії Путіна, виникає питання, яку роль відіграватиме Калінінград у майбутньому.

Ключовий Сувалський перешийок

Головна причина такої стурбованості командування НАТО — розташування двох північних балтійських держав (Латвія та Естонія на сході безпосередньо межують з Росією). Як показали численні вправи у військових іграх (стратегічні ігри, що імітують потенційні збройні конфлікти, які також використовуються як елемент тактичної військової підготовки), російське військове вторгнення в Естонію, наприклад, може бути швидким і поставитиме НАТО перед фактом. Після невдалої спроби відбити напад Альянс опинився б у незавидному становищі – йому довелося б дати відсіч окупанту силою, щоб виконати свої зобов’язання щодо взаємної оборони за статтею 5.

Якби така рятувальна операція відбулася на суші, маршрут пролягав би з Польщі до Литви, а сили НАТО повинні були б перетнути Сувалкську щілину, це 70-кілометрова смуга землі, розташована в Польщі навколо Сувалків, Августова та Сейни, між Калінінградом та Білоруссю. Під час операції Росія могла інтенсивно бомбити цей район з обох сторін. Альтернативою може бути комбінований повітряний транспорт і морський конвой, який пливе вгору Балтією, поза зоною дії калінінградських ракетних батарей.    Що загрожує Польщі після блокади Калінінграда? Експерт перераховує сценарії

Перешийок із Сувалків.

Беручи до уваги той факт, що сили НАТО, які намагатимуться пройти через цей район, повинні були б враховувати великі втрати, Калінінград виступає як російська блокада стримування на Балтійському морі. Це стало можливим завдяки застосуванню, кажучи військовим жаргоном, заходів із ізоляції поля бою. Якщо додати, що напад Росії на одну чи декілька країн Балтії, ймовірно, передбачатиме чергову дію, спрямовану на захоплення Росією демілітаризованого шведського острова Готланд, стратегічно розташованого в центрі Балтійського моря, подвійна блокада становила б реальну загрозу. 

Хоча жоден з командувачів НАТО не визнавав, що вони розглядають таку можливість, Москва підрахувала, що якщо вона вирішить вторгнутися в Естонію, НАТО шукатиме привід не відповідати військовими. Після того, як Фінляндія та Швеція приєдналися до Альянсу, цей варіант не є варіантом.

Также будет интересно:  Ополченцы Талибана отслеживают сообщников США. Есть информация об «эскадронах смерти».

Три важливі моменти

Правда, Росія довгий час вважала обидві країни де-факто членами НАТО і, незважаючи на їх офіційне розведення, війська Північноатлантичного альянсу можуть прийти на порятунок країнам Балтії через територію Швеції та Фінляндії. Однак тут слід звернути увагу на три важливі моменти.    Що загрожує Польщі після блокади Калінінграда? Експерт перераховує сценарії

Війська НАТО в Литві.

Посилення спроможності НАТО захищати Естонію та Латвію трохи зменшить значення Калінінграда. Російські військові стратеги будуть менш готові вкладати кошти в його утримання, але гарнізон у Калінінграді все одно буде важливим для Росії. Якщо вона збереже своє стратегічне розташування в південній частині Балтійського моря, загроза ракетно-ядерного нападу на Варшаву залишиться реальною. Це варіант, який до цього часу з’явився у військових іграх.

П’ять сценаріїв майбутнього Калінінграда

З більш віддаленої точки зору Кремля, Калінінград може перетворитися з козиря Москви на тягар. Прогнози передбачають різні сценарії. Який з них здійсниться, залежить від того, як розвиватиметься ситуація в Білорусі.

1. Відмова від Росії

Перший сценарій буде реалізований у ситуації, коли вирішальна поразка Росії в Україні також призведе до краху режиму Олександра Лукашенка. Припинення економічної підтримки Білорусі з боку Росії може спровокувати каскад криз, страйків та соціальних заворушень, внаслідок яких частина збройних сил зрештою перестане бути лояльною до влади. Вирішальним фактором тут можуть бути загартовані в боях білоруські добровольчі загони, які воювали проти росіян в Україні, а після повернення в країну могли б допомогти витіснити з Білорусі всі російські війська, що залишилися.

Якби Білорусь перемістилася на Захід, наслідки для російського гарнізону в Калінінграді були б величезними. Ослаблений силами, задіяними у війні в Україні, військовий пост буде оточений ворожими силами. Оскільки західні кордони Росії були б відведені більш-менш до того місця, де вони були наприкінці 16 століття, Сувалський проміжок більше не був би актуальним. Комунікаційні лінії між Польщею та Литвою, а також пункти далі на північ будуть відкриті.

2. Росія підштовхнула до оборони

Після того як Росію визнають терористичною державою, а російські військові операції в Україні називають геноцидом, можна очікувати, що уряд Литви приєднається до Польщі у тиску на Калінінград. Це не призведе до формальної демілітаризації ексклаву, але з часом становище його гарнізону стане нагадувати російський підрозділ у Придністров’ї, Молдова.

Стан військових буде погіршений. Навіть якби Росія мала кошти на Калінінград, що сумнівно, військових планувальників стримала б заборона на перевезення військ і військової техніки наземним транспортом. Оскільки Балтійське море знаходиться в руках НАТО, морські поставки будуть у віданні Альянсу. Повітряний простір, де передові ракети будуть розміщені на шведському острові Готланд, також належатиме НАТО.

Также будет интересно:  Русские танки у атомной электростанции. Похищены сотрудники.

3. Економічний крах

Після розгрому Росії економіка Калінінградської області також зазнає серйозного погіршення. Санкції заблокують усі форми наземного імпорту, залишивши судноплавство єдиним рятівним колом, а російські кораблі будуть мати труднощі з пошуком іноземних портів на розумній відстані для їх розміщення. Брак став би повсюдним.

Як наслідок, повсякденне життя місцевих жителів ставало дедалі складнішим. Ті, хто зайнятий у домінантному військовому секторі, відчують тиск, оскільки перекази з Москви зменшаться. У той же час ті, хто заробляв на життя прикордонною торгівлею, більше не могли б продовжувати цю діяльність.

За таким сценарієм Калінінград втратив би значення. Після остаточного виведення ядерної зброї в регіоні Балтійського моря запанують мир і стабілізація.

4. Перемога Росії

Альтернативний сценарій полягає в тому, що рішучість Заходу стати на бік України з часом послабшає, і Київ буде змушений погодитися на врегулювання. Угода між Європейським Союзом і Росією може припинити військові дії та призвести до виведення російських військ з більшої частини України. Ціною за це було б дозволити Кремлю зберегти контроль над Кримським півостровом і Донбасом, і, швидше за все, над узбережжям, що оточує Крим, а може й далі.

Такий результат дозволить російському режиму зберегти обличчя, відкинувши тим самим загрозу зміни режиму у формі державного перевороту. Це також передбачатиме поступове зняття санкцій, що дозволить Росії відновити співпрацю зі своїми колишніми європейськими партнерами. Це також утримує Білорусь у російському таборі, що ще більше поглибить зв’язки між двома мілітаризованими автократіями.

Якщо режим Лукашенка виживе, можна очікувати, що він розправиться з тими, хто намагався підірвати військові дії Росії в Україні: від солдатів-добровольців до залізничних диверсантів і громадських активістів. Посилення репресій включатиме застосування нещодавно відновленої смертної кари і, можливо, навіть напади на опозиційних активістів за кордоном. Потенційні наслідки для Калінінграда є значними.

5. Розвиток Росії

Оскільки Росія відновлює свою економічну силу, вона також може відновити свій колишній військовий потенціал. Розгніваний приниженням в Україні, Кремль буде схильний використати вісь Білорусь-Калінінград, щоб дати зрозуміти, що його голос ще потрібно почути.

Враховуючи, що вирішення війни шляхом переговорів все одно передбачатиме значне посилення сил НАТО вздовж західних кордонів Росії, а її звичайна військова техніка виявилася гіршою за озброєння Північноатлантичного Альянсу, російські планувальники посилили б і без того гучний грим ядерна шабля.

Що загрожує Польщі після блокади Калінінграда? Експерт перераховує сценарії* Стефан Хедлунд є автором багатьох публікацій, дослідником і викладачем північних, російських, середньоазіатських та пострадянських проблем. Опублікував понад 20 книг, близько 200 статей у журналах, понад 300 рецензій і статей у пресі. Він живе у Швеції.

Але ми віримо в перемогу України, тому що за Україною правда, і весь світ! Слава Україні! Героям Слава!

Дякуємо що Ви з LifePoland

Подарунки для коханої людини BAZANVI